Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz korzystać ze zniżki 10% i otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Innowacyjne akcesoria do wylewek przynoszą nawet większe oszczędności niż docieplenie domu!

Nie jest łatwo zacząć taki temat, jak ten o aeroperlatorach. Dlatego będę tłumaczyć krok po kroku, ale uwierz mi – warto przeczytać każdy wiersz i każde słowo.

Mając mieszkanie o powierzchni 72m2 (trochę poniżej średniej powierzchni mieszkań w Polsce, wg danych ZUS) zastanawiamy się, w jaki sposób podwyższyć jego efektywność energetyczną i obniżyć wydatki bieżące, aby „zarobić” pieniądze na rodzinny wypoczynek. Taki wyjazd jest niemożliwy teraz, ponieważ spłacamy kredyt na mieszkanie. Tak czy inaczej, w tym momencie chcemy wyjechać na wakacje (albo pozwolić sobie na jakikolwiek inny wydatek, na przykład samochód dla syna (albo córki). W związku z tym pierwsza rzecz, jaka mi przyszła do głowy to to, że mieszkanie, w jakim mieszkamy, jest w starym budynku, który dawno ani był odnawiany, ani nie jest jakimś cudem architektury czy też inżynierii. Poprzedni właściciele pewnie też nie byli zachwyceni comiesięcznymi rachunkami za energię, ale wcale nas o tym nie poinformowali…

Na początku postanowiłem sprawdzić, jaką kwotę pieniężną mógłbym przekierować na inne moje cele (wakacje, samochód dla dziecka, inne), jeśli bym wyizolował ściany zewnętrzne i bym wymienił okna w mieszkaniu. Znalazłem te oto kalkulatory:

Według nich wychodzi średnio, że z mieszkaniem, jakie posiadam, potencjalnie mógłbym zyskać 1750zł rocznie, zakładając, że ogrzewamy się gazem. To zapewne jest kwota orientacyjna, ale jestem zdolny uwierzyć uśrednionym wyliczeniom

Postanowione!

Postanowiłem sprawdzić, ile będą mnie kosztować te 1750zł rocznie. Nasze mieszkanie posiada dwie ściany zewnętrzne. Ich powierzchnia wynosi 42.5m2, ale 10 z nich to okna. Czyli cena tych 1750zł kalkuluje się z dwóch podstawowych punktów:

  • izolacja zewnętrzna – 34.5m2
  • nowoczesne okna – 10m2

Izolacja zewnętrzna

Ponownie doinformowałem się w internecie (patrz źródła) i doszedłem do wniosku, że średnia cena wyizolowania 1m2 , jaką mogę oczekiwać to 125zł. Czyli 34.5x125zł = 4312.5zł

Nowoczesne okna

Tym razem rozeznanie trwało naprawdę krótko. Te 4312zł na izolację zewnętrzną już prawie zgasiły mój zapał. Na stronie http://cozaile.pl/ sprawdziłem średnie ceny okien PCV (drewno jest znacznie droższe) dla okien o rozmiarach odpowiadających moim i mój rachunek wyszedł tak: 10x425zł = 4250zł.

Podsumowując – żeby zaoszczędzić 1750zł rocznie, muszę najpierw wydać 4312.5zł + 4250zł = 8562.50zł, które zwrócą mi się w ciągu prawie 5 lat. Na dodatek ja nie mam tyle wolnych pieniędzy, a chcę przecież pojechać na wakacje. Rozumiesz? Potrzebowałbym kredyt, a akurat zacząłem spłacać hipotekę mieszkania!

Dobrze, że na tym etapie zrezygnowałem z modernizacji mieszkania. Dobrze, bo tylko parę dni po tym jak dokonałem powyższe obliczenia, przypomniało mi się, że w hotelu, w którym pracuję, w zeszłe lato zamontowali takie bardzo ciekawe gadżety, które zmniejszają zużycie wody i co za tym idzie - energii do jej podgrzewania. Pogadałem z technicznym i on mi wyjaśnił, że chodzi o aeroperlatory. To takie zamienniki sitek, w jakie wyposażona jest każda bateria (nazywane perlatorami). Zmniejszają one ilość wody, która przepływa przez wylewkę i mieszają ją z powietrzem tak, że powstaje bardzo puszysty strumień.

Powróćmy jednak do sedna sprawy. Techniczny mi powiedział, że to naprawdę dobry produkt, odporny na kamień kotłowy, goście hotelu wcale nie zauważali, że im „przykręciliśmy kurek”, a nawet szefowie byli zadowoleni, bo rzeczywiście obniżyły się rachunki mniej więcej na tyle, na ile obliczył dostawca produktów. Do tego wcale nie kosztują tak dużo, jak izolacja zewnętrzna i okna PCV. Wow!

Aeroperlatory

Zapewne domyślasz się, że od razu jak wróciłem do domu, postanowiłem rozeznać się w temacie aeroperlatorów. Gdzie – wiadomo – W INTERNECIE. Dość łatwo trafiłem na stronę firmy – producent i dostawca. Są zdjęcia, filmiki, instrukcje i mnóstwo informacji – właściwie wszystko, co potrzeba. Można też kupować detalicznie – jest sklep internetowy, w którym można otrzymać 10% rabatu po zapisaniu się do newslettera, jest też możliwość bezpłatnej dostawy.

Po zastosowaniu rabatu 10%, mój rachunek, za 3 aeroperlatory do baterii i 2 regulatory do prysznica, wyniósł 120zł z darmową dostawą. O niebo lepiej niż 8562.50 zł. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że wiele jest produktów, które kosztują poniżej 8562.50zł, a zapewne teraz się zastanawiasz gdzie są „zarobione” pieniądze z tej inwestycji. Ano, na stronie jest też kalkulator i, jak go wypełniłem, wyszły mi następujące wyniki, dla mojej czteroosobowej rodziny ( nie śmiej się, że kąpiemy się zbyt rzadko, całkiem nam tak dobrze):

Według kalkulatora, spodziewane roczne oszczędności wynoszą ponad 2500zł. Oczywiście kalkulator ten oblicza możliwe oszczędności przy założeniu, że zawsze używamy w pełni odkręcony kran (zauważyłem to w filmiku obok, który pokazuje jak zmierzyć aktualny przepływ w bateriach, aby się dowiedzieć czy potrzeba go ograniczać), ale zapewne nie ma jak inaczej zmierzyć tego. Tak czy inaczej – dla własnego spokoju postanowiłem przyjąć, że realne pieniądze, którymi będę mógł dysponować w inny sposób, niż płacenie MPWIK, będą wynosić 2/3 otrzymanego wyniku obliczeń (wiem, że różnica raczej nie jest większa – przecież policzyli dobrze oszczędności w hotelu) i wyszło mi 1700zł. Ciekawe, co nie? Mniej więcej tyle samo, ile bym zarabiał, jeśli bym zainwestował w izolację zewnętrzną i nowe okna. Ale w cenie 70 razy niższej, dosłownie! Nawet więcej niż 70 razy, ale to nie ma aż tak wielkiego znaczenia… Co nie?

Minęło 6 miesięcy od czasu, jak zamontowałem aeroperlatory w domu i jestem bardzo zadowolony. Latem jedziemy z żoną nad morze. W rzeczywistości nie zarabiam aż tyle, ile obliczył kalkulator, ale moje oczekiwania z kolei były zaniżone. Prawda siedzi gdzieś po środku; do tej pory zaoszczędziłem 1050 zł i jak tak dalej pójdzie, to w ciągu roku będzie to suma 2100 zł.

Teraz już wiesz w jaki sposób ty też możesz zaoszczędzić 2100zł. Masz pomysł na co je wydać?

Źródła:

  1. http://cozaile.pl/mini-info/1215/17584-ile-kosztuje-ocieplenie-scian
  2. http://kb.pl/budowa/pietrowy-z-piwnica/elewacja/edit/7580940/92daca944a86c88cf1da122a640500cb/
  3. http://cennik-budowlany.remontuj.pl/cennik/izolacja-ocieplenia-docieplenia
  4. http://wi-bud.pl/kalkulatory
  5. http://cozaile.pl/mini-info/1247/17656-ile-kosztuja-okna-fasadowe
  6. https://dobrerachunki.pl/pl/i/Kalkulator-ProAqua/21
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl